2013 YMCA Mardi Gras 5K Run/Walk

Age Group Results

February 02, 2013


Results By Cajun Timing (info@cajuntiming.com)

5K Participants

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christina Segura Bridge City TX 131 30 1 23:21.1 7:32/M
2 Lauren Matt Nederland TX 51 23 2 23:42.4 7:39/M
3 Alissa Williams Bridge City TX 31 32 3 23:55.3 7:43/M
 

Female 0 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Britni Holmes Beaumont TX 218 0 101 59:00.8 19:02/M
 

Female 1 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Taryn Chatagnier Groves TX 88 8 18 27:43.4 8:56/M
2 Kailey Tibbits Vidor TX 134 13 20 28:34.7 9:13/M
3 Arelly Sevilla Port Arthur TX 169 13 52 38:10.5 12:19/M
4 Bre Culver Nederland TX 23 14 56 39:11.8 12:38/M
5 Brianna Noel Olsen Nederland TX 20 11 65 45:12.7 14:35/M
6 Sara Gazaway Bridge City TX 113 13 76 51:03.6 16:28/M
7 Sunnie Blackburn Nederland TX 161 10 87 54:11.6 17:29/M
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emily Slott Port Neches TX 152 15 11 27:06.6 8:45/M
2 Allyson Trahan Groves TX 29 18 50 37:34.1 12:07/M
3 Tori Chatagnier Groves TX 89 19 54 39:06.8 12:37/M
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cynthia Swan Bridge City TX 172 22 7 26:00.6 8:23/M
2 Morgan Jones Port Neches TX 8 24 8 26:05.1 8:25/M
3 Julie Garcia Port Neches TX 9 25 10 26:54.8 8:41/M
4 Brittany Washburn Orange TX 151 25 13 27:33.8 8:53/M
5 Jaime Shearer Nederland TX 183 27 17 27:39.3 8:55/M
6 Allayna Sanders Groves TX 95 27 23 30:02.5 9:41/M
7 Anslee Teal Alvin TX 97 24 24 30:20.9 9:47/M
8 Sara Medina Port Arthur TX 35 24 27 30:43.3 9:55/M
9 Heather Jones Port Arthur TX 207 25 31 31:13.1 10:04/M
10 Chesne Wallace Port Neches TX 10 29 38 32:15.1 10:24/M
11 Heather Cory Bridge City TX 78 26 44 33:45.7 10:53/M
12 Lauren Smoak Port Neches TX 63 29 45 34:30.1 11:08/M
13 Megan Stephenson Vidor TX 133 29 46 36:05.4 11:38/M
14 Melissa Hinds Port Neches TX 83 29 49 36:39.8 11:49/M
15 Linsey Johnson Port Neches TX 163 22 57 39:40.8 12:48/M
16 Amanda Means Lumberton TX 217 25 58 40:09.6 12:57/M
17 Jessica Guillory Nederland TX 211 21 59 40:12.5 12:58/M
18 Adilene Loera Port Arthur TX 50 23 60 40:36.4 13:06/M
19 Taylor Chatagnier Groves TX 90 20 62 42:24.7 13:41/M
20 Mallory Hall Port Arthur TX 124 26 66 46:24.9 14:58/M
21 Lyndsay Thomason Orange TX 85 28 69 47:10.3 15:13/M
22 Leah Harrell Nederland TX 84 28 70 47:10.6 15:13/M
23 Jennifer Wrightson Bridge City TX 156 29 72 47:26.5 15:18/M
24 Ashley Wolf Groves TX 72 27 88 54:14.9 17:30/M
25 Brandy Fuselier Lumberton TX 219 28 100 58:55.3 19:00/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Heather Toups Nederland TX 204 35 4 24:50.1 8:01/M
2 Mary Vincent Port Arthur TX 65 38 5 25:01.6 8:04/M
3 Sagrario Medrano Groves TX 66 34 6 25:43.3 8:18/M
4 Kristine Banks Dahl Nederland TX 125 32 9 26:49.8 8:39/M
5 Lydia Gillard Nederland TX 140 36 12 27:11.8 8:46/M
6 Nanette Fawcett Vidor TX 104 38 14 27:36.6 8:54/M
7 Amy Hockenberry Port Arthur TX 14 31 15 27:37.5 8:55/M
8 Donna Darby Orange TX 37 35 16 27:37.6 8:55/M
9 Stephanie Crites Nederland TX 174 39 21 29:46.1 9:36/M
10 Ashley Ramon Orange TX 28 30 25 30:24.5 9:48/M
11 April Fox Beaumont TX 122 32 28 30:52.2 9:57/M
12 Brittany Robinson Nederland TX 136 32 29 31:00.9 10:00/M
13 Vicki Vanover Beaumont TX 129 32 33 31:42.6 10:14/M
14 Susana Garcia Groves TX 41 30 34 31:48.8 10:15/M
15 Leanne Winfrey Nederland TX 153 36 35 31:50.1 10:16/M
16 Jamie Damrel Vidor TX 137 33 39 32:27.8 10:28/M
17 Nancy Hicks Nederland TX 138 38 40 32:31.1 10:29/M
18 Melissa Hicks Groves TX 144 30 42 33:26.4 10:47/M
19 Rebecca Garcia Groves TX 55 39 43 33:41.6 10:52/M
20 Jennifer Rosette Port Arthur TX 166 39 47 36:28.6 11:46/M
21 Stacey Hall Lumberton TX 16 37 67 46:25.5 14:58/M
22 Liz Crawford Bridge City TX 110 39 77 51:08.6 16:30/M
23 Le Quishcia Bobb Port Arthur TX 199 36 79 51:30.6 16:37/M
24 Courtney Cormier Nederland TX 148 33 80 51:34.1 16:38/M
25 Aimee Jacobs Port Arthur TX 132 36 86 54:08.6 17:28/M
26 Christina Velez Bridge City TX 52 32 89 54:15.4 17:30/M
27 Jackie Grayless Nederland TX 75 37 90 54:20.6 17:32/M
28 Jacqueline Twomey Port Arthur TX 61 35 91 54:23.4 17:33/M
29 Aaron Arnold Orange TX 176 36 95 55:37.3 17:56/M
30 Amanda Martinez Houston TX 178 34 96 55:37.5 17:56/M
31 Heather Aguilar Bridge City TX 112 30 102 1:00:40.3 19:34/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carrie Hightower Port Neches TX 149 41 22 29:53.1 9:38/M
2 Mary Sturgill Beaumont TX 185 43 26 30:30.2 9:50/M
3 Tara Wilson Baytown TX 202 42 36 31:54.2 10:17/M
4 Nicole Wilkinson Lumberton TX 186 40 37 32:13.8 10:24/M
5 Andrea Bradley Bridge City TX 12 42 41 33:07.5 10:41/M
6 Maria Sevilla Port Arthur TX 168 47 51 37:58.2 12:15/M
7 Debbie Smith Port Neches TX 100 48 53 38:47.8 12:31/M
8 Michelle Vandevender Bridge City TX 46 43 55 39:09.1 12:38/M
9 Valerie Marsh Port Arthur TX 3 49 64 44:34.8 14:23/M
10 Janie Bean Paige TX 2 45 73 47:54.6 15:27/M
11 Connie Sharp Port Arthur TX 1 44 74 47:54.8 15:27/M
12 Tonya Culver Nederland TX 24 42 92 54:25.4 17:33/M
13 Christy Olsen Nederland TX 18 43 93 55:17.2 17:50/M
14 Richelle Blackburn Nederland TX 160 44 94 55:17.9 17:50/M
15 Hope Geisendorff Nederland TX 13 40 97 55:52.4 18:01/M
16 Kim Dixon Nederland TX 171 44 98 55:52.4 18:01/M
17 Pamela Romero Beaumont TX 240 45 99 57:44.5 18:37/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Vicky Netterville Vidor TX 121 54 19 27:51.1 8:59/M
2 Judy Decuir Nederland TX 146 56 30 31:01.8 10:00/M
3 Christine Reed Beaumont TX 193 53 32 31:32.9 10:10/M
4 Cheryl Kelly Port Arthur TX 165 51 48 36:31.7 11:47/M
5 Susie Chirafis Port Arthur TX 195 57 61 41:34.9 13:25/M
6 Rhonda Chatagnier Groves TX 87 57 63 42:26.3 13:41/M
7 Janet Jacobs Bridge City TX 155 57 71 47:24.7 15:17/M
8 Dana Rozas Groves TX 123 50 75 50:11.4 16:11/M
9 Pam Teal Port Arthur TX 93 55 78 51:13.8 16:31/M
10 Darla Lemaire Groves TX 109 50 81 52:59.8 17:05/M
11 Donna Roges 141 56 82 53:00.4 17:06/M
12 Donna Barrow Port Arthur TX 15 53 83 53:02.4 17:06/M
13 Connie Cormier Nederland TX 147 59 85 54:07.6 17:27/M
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gerry Ward Port Neches TX 164 60 84 54:05.7 17:27/M
2 Emma Slott Aransas Pass TX 212 60 103 1:00:51.9 19:38/M
 

Female 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 June Gregory Bridge City TX 162 75 68 46:46.8 15:05/M
 

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Kelly Bridge City TX 181 22 1 16:26.5 5:18/M
2 Logan Swan Bridge City TX 173 22 2 19:02.1 6:08/M
3 David Gonzales Lumberton TX 200 48 3 19:31.3 6:18/M
 

Male 1 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zethan Pierce China TX 34 8 21 25:46.9 8:19/M
2 Jake Moore Nederland TX 189 13 34 28:04.2 9:03/M
3 J J Hicks Nederland TX 142 8 35 28:24.1 9:10/M
4 Bowman Fawcett II Vidor TX 105 10 55 32:16.3 10:25/M
5 Drew Fawcett Vidor TX 106 8 56 32:18.2 10:25/M
6 Mark Velez Bridge City TX 53 9 57 32:21.3 10:26/M
7 Ethan Rice Nederland TX 216 10 67 38:52.8 12:32/M
8 David Burton Port Arthur TX 214 10 68 38:55.8 12:33/M
9 Peter Hicks Nederland TX 139 11 69 39:00.6 12:35/M
10 John Aguilar Bridge City TX 115 12 71 39:39.3 12:47/M
11 Seth Koppie Nederland TX 158 13 74 45:11.5 14:35/M
12 Hunter Arnold Orange TX 177 11 79 54:57.6 17:44/M
13 Christian Gazaway Bridge City TX 114 13 81 1:00:21.1 19:28/M
 

Men 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Miguel Aguilar Bridge City TX 116 17 75 51:09.1 16:30/M
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Devan Brack Nederland TX 210 24 7 20:59.6 6:46/M
2 Tony Tryong Port Arthur TX 198 24 8 21:09.2 6:49/M
3 Justin Robinson Port Arthur TX 182 29 9 21:34.6 6:57/M
4 Jonatan Sevilla Port Arthur TX 167 27 18 24:49.8 8:00/M
5 Chaten Howard Gurnee IL 96 27 19 24:51.4 8:01/M
6 Greg Svencer Port Neches TX 70 25 23 25:50.5 8:20/M
7 Kenn Yuen Port Arthur TX 119 26 27 26:48.1 8:39/M
8 Charles Milich Port Arthur TX 280 21 28 26:53.7 8:40/M
9 Adam Wallace Port Neches TX 11 29 30 27:21.8 8:49/M
10 Chase Wert Lumberton TX 188 21 31 27:24.4 8:50/M
11 Ray Woodcock Groves TX 7 28 32 27:25.3 8:51/M
12 Paul Martin Prairieville LA 209 21 40 28:58.8 9:21/M
13 Brandon Garcia Port Neches TX 196 25 49 30:58.8 9:59/M
14 Brett Robinson Nederland TX 135 29 50 31:01.8 10:00/M
15 Michael Lepor Groves TX 56 21 59 32:33.5 10:30/M
16 Devon Cory Bridge City TX 77 27 61 33:47.1 10:54/M
17 Chase Hinds Port Neches TX 82 29 62 33:53.7 10:56/M
18 Bradley Peifer Port Neches TX 76 28 64 34:33.5 11:09/M
19 Raoul Fray Port Arthur TX 68 29 70 39:36.3 12:46/M
20 Josh Lethe Nederland TX 67 29 72 40:11.7 12:58/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Segura Bridge City TX 130 32 4 19:33.2 6:18/M
2 Luis Reyes Groves TX 40 31 5 19:51.5 6:24/M
3 Williard Hochstrasser Groves TX 48 39 6 20:40.7 6:40/M
4 Seth Toups Nederland TX 205 37 10 22:01.3 7:06/M
5 Luke Emfinger Nederland TX 175 33 12 23:29.8 7:35/M
6 Ronnie Vanza Port Arthur TX 184 32 13 23:39.8 7:38/M
7 Daniel McGill Beaumont TX 157 34 14 23:50.6 7:41/M
8 Michael Hatton Silsbee TX 118 34 17 24:45.1 7:59/M
9 Steven Dahl Nederland TX 126 30 26 26:41.7 8:36/M
10 Bert Johnson Port Arthur TX 79 37 43 29:45.8 9:36/M
11 Chris Sanders Groves TX 92 30 44 30:21.7 9:47/M
12 Baxter Smoak Port Neches TX 64 30 45 30:50.1 9:57/M
13 Nick Douglas Port Arthur TX 208 30 52 31:13.3 10:04/M
14 Tommy Winfrey Port Arthur TX 154 36 54 32:10.9 10:23/M
15 Mark Velez Bridge City TX 54 35 58 32:21.7 10:26/M
16 David Hicks Groves TX 145 31 60 33:25.3 10:47/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Royak Port Arthur TX 73 40 15 24:28.7 7:54/M
2 Sam Conner Orange TX 192 49 22 25:47.8 8:19/M
3 Craig Johnson Port Arthur TX 86 40 25 26:10.7 8:26/M
4 Thad King Groves TX 49 45 29 26:59.3 8:42/M
5 Larry Chatagnier Groves TX 91 42 33 27:41.3 8:56/M
6 Mark Culver Nederland TX 25 45 36 28:24.1 9:10/M
7 Chris Flowers Sour Lake TX 194 44 39 28:41.3 9:15/M
8 Basil Smith Port Neches TX 26 42 42 29:42.4 9:35/M
9 John Moore Port Neches TX 69 49 47 30:55.3 9:58/M
10 Richard Monarez Port Arthur TX 62 43 51 31:03.7 10:01/M
11 Darren Bertin Groves TX 180 45 53 31:24.1 10:08/M
12 Terry Bobb Port Arthur TX 197 42 77 51:31.6 16:37/M
13 Mark Smith Port Arthur TX 60 42 78 54:22.8 17:32/M
14 Robert Arnold Orange TX 179 42 80 55:00.1 17:45/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Falgout Port Neches TX 30 55 11 22:26.8 7:14/M
2 Rick Barry Nederland TX 143 58 16 24:42.8 7:58/M
3 Duncan Woodford Nederland TX 201 57 20 25:31.1 8:14/M
4 Mike Cabaniss Groves TX 47 57 24 26:02.3 8:24/M
5 Chris Hale Port Arthur TX 150 51 37 28:34.1 9:13/M
6 Orlando Medina Port Arthur TX 36 58 38 28:35.1 9:13/M
7 Mark Netterville Vidor TX 120 53 41 29:15.3 9:26/M
8 Randy Gibbons League City TX 203 52 63 34:10.3 11:01/M
9 Grady Gibbons Orange TX 98 55 66 35:02.8 11:18/M
10 Carrol Teal Groves TX 94 55 76 51:13.6 16:31/M
11 Mike Aguilar Bridge City TX 111 50 82 1:00:39.6 19:34/M
12 Mark Carpenter Rockport TX 213 53 83 1:00:51.9 19:38/M
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bennie Smith Port Neches TX 127 68 46 30:53.8 9:58/M
2 Paul Moore Orange TX 21 65 48 30:56.8 9:59/M
3 John Barrow Port Arthur TX 17 61 65 34:49.8 11:14/M
4 Jim Wright Bevil Oaks TX 187 68 73 45:04.1 14:32/M

*Overall place within gender.